FERDİ TAYFUR

Aşağa gitmek

FERDİ TAYFUR

Mesaj  ADMiNNN***MuSTaPHa Bir Çarş. Eyl. 03, 2008 5:29 pm

DOĞUM TARİHİ :15 KASIM 1945
Babasının öldürülmesi, Ferdi'nin okul hayatının başlamamasına neden oldu. 10 yaşına basan Ferdi, çiftlikte çalışarak ailesinin geçimine katkıda bulundu. Daha 17 yaşındayken şarkıcı olmak hayaliyle Adana'dan İstanbul'a geldi. O yıllarda çocuk şarkıcılara pek rağbet bulunmadığından, kendini ispatlayamayan Ferdi Tayfur, tekrar Adana'ya döndü ve çiftlikte traktör şoförlüğüne devam etti. Bütün günü Çukurova'da Pamuk taşımakla geçen Ferdi Tayfur'un gönlünde alevlenen sarkıcılık ateşi bir türlü sönmedi. Şarkıcı ve şöhret olmak ümidiyle için için yanmaktaydı.

Sonradan İstanbul'a geldi ve Saya Plak ile anlaştıktan sonra o firma için altı plak doldurdu. Ancak yaptığı 45'likler fazla satmadı ve patronu Ferdi'de gelecek görmeyerek anlaşmayı bozdu. Her defasında karşısına şanssızlık çıkmaktaydı. Abisinin bir iftira üzere hapse düştüğünü duyan Ferdi yeniden Adana'ya döndü ve çiftlikteki işlerin başına geçti. Aradan iki buçuk yıl geçmişti ki Zeren plak firmasından çağrı aldı. Yedinci 45'liği Kaderimsin büyük bir ilgi gördü. Fakat şanssızlık yine yüzünü gösterdi ve plak firması kapanmak zorunda kalınca Ferdi 4 yıl boyunca boş kaldı. Sonra Kader plak firmasıyla yaptığı Huzurum Kalmadı adlı plak istenen satışı yaptı. 1973 ve 1974 yıllarında Görsev Plak adına beş tane plak yaptı, Kir Çiçekleri, Bana Gerçekleri Söyle, Postacı, Mahkumların Duası ve Yüreğimde Yara Var.

Sonra arkadaşı İsmail Mersinli'yle El ele adında bir plak şirketi kurdu, orda çıkardığı Akşam Güneşi çok büyük oranda satış yaptı. Yalnız çeşitli olaylar yüzünden o firmayı kapatmak zorunda kaldı ve Elenor plakla anlaştı.

Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından oldu. Dillere düşen şarkılarını sinemada ayni isimle filme çeken Ferdi Tayfur, çok sayıda film çekti. Sarkıcılık, sinema oyunculuğunun yanısıra, yönetmenlik arzusuyla yanıp tutuşan Ferdi Tayfur, şu filmleri yönetti: Haram Oldu, İçimde Bir His Var, Ya Benimsin Ya Toprağın, Canına Okuyacağım, Sevgiler Çiçek Gibi ve Affet Allah'ım.

1982 yılında kendi adına Ferdifon Plakçılık şirketini kuran Ferdi Tayfur'un Konya'da tanıştığı bir kadından bir oğlu, evliliğinden 2 kızı ve yaklaşık 25 yıldır birlikte olduğu sinema oyuncusu Necla Nazır'dan da bir kızı bulunuyor. 2000 yılında seker hastalığı sonucu ayak parmaklarını kaybetmekten son anda kurtulan sanatçının yurtiçi ve dışında milyonlarca hayranı bulunuyor.
avatar
ADMiNNN***MuSTaPHa
Admin

Mesaj Sayısı : 154
Yaş : 81
Kayıt tarihi : 02/09/08

Kullanıcı profilini gör http://baskent06esinti.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz