BAŞKENT-06-ESİNTİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AŞKIN ÖMRÜ

AŞKIN ÖMRÜ Empty AŞKIN ÖMRÜ

Mesaj  murat Perş. Eyl. 04, 2008 3:06 am

Bu gün bir kitap okudum.
Hani o bir günde, belki birkaç saatte okunabilen kitaplardan birini. Çok güzel bir adı var : AŞKIN ÖMRÜ ÜÇ YILDIR ( Frederic Beigbeder)
Kitaptaki bir bölüm çok dikkatimi çekti :
İlk yıl "Beni terk edersen kendimi öldürürüm "denir.
İkinci yıl "Beni terk edersen acı çekerim ama kendimi toparlarım " denir.
Üçüncü yıl "Beni terk edersen şampanya patlatacağım "denir.
Bazılarınızın bıyık altından güldüğünüzü görüyorum beyler. Hadi saklamayın. İtiraf edin. Yazar pek de haksız sayılmaz, değil mi?
Ne kolay harcarız aşkları biz. Bir kalemde sileriz. Çok kolay bulur, aynı hızla da kaybederiz. Bir hata var ama nedir bilemiyorum ?
Aşkın tarifini henüz yapabilmiş değilim. En beğendiğim aşk tarifi sevgili Mevlana ya ait : Aşk sayıya sığmaz, ölçüye gelmez sevgidir.
Ne deriz hep : Seni çoook seviyorum. Çok nedir, sayabilir misin? Ölçebilir misin ?
On gram buğday bir karıncaya göre çoktur. Bir kamyon buğday da benim için çoktur. Çok u ölçebilir misiniz? Çok, kaç santimdir, kaç gramdır.
Demek ki ölçülemeyen, tartılamayan ve sayılamayan sevgiler aşktır.
Ama karıştırılan bir şey var : Beğeni, tutku, cinsel istek, cazibe, bir anlık hoşlanma, elektrik, felsefe uyuşması, vs. vs. = Aşk. Olabilir mi? Olamaz.
İnsan aşık olduğunu nasıl anlar, nasıl hisseder ? Vazgeçilmez hislerin, vazgeçilmez insanın o, olduğunu nasıl anlar ? Çok iyi mi düşünmek gerek .
Yoksa balıklama, ne olursa olsun diye ilişkiye dalmak mı gerekir ? Balıklama dalarsanız , su yüzüne çıkışınız kadar sürer aşkınız.
Vazgeçilmez olmalı... Kızdığınız halde vazgeçilmez... Küstüğünüz halde vazgeçilmez... Sabah uyandığınızda ağzı koktuğunda bile vazgeçilmez... Çırılçıplak, makyajsız, cici elbiselersiz olduğu zaman bile vazgeçilmez... Eleştirirken bile vazgeçilmez... Hayır dediği halde vazgeçilmez... Sizi unutsa da vazgeçilmez... Dedim ya vazgeçilmez olmalı !
Hangimiz ilk aşkımızı hatırlayıp of, off, offff demedik
Aşkı yaşatmak için... Çaba gerek... Gayret gerek... Karşılıklı çalışmak gerek... İtina gerek... İncitmemek gerek... Gerek, gerek, gerek. Yani ne yapılması lazımsa onun yapılması gerek.
Aşkı kaybetmek içinse bir acı söz yeter. Unutmayın verdiğiniz acıları hiç bir şey mazur gösteremez ve silemez.
Bir de aşkı asla ama asla eleştirmeyin. Çünkü aşkı eleştirenler ona en çok ihtiyacı olanlardır...

ALINTIDIR.
murat
murat